Jesteś na stronie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie

Przejdź na stronę Państwowej Inspekcji PracyJak zgłosić wypadek

Dodano: 7 października 2024
2:23 minut
Uczestnicy konferencji oraz Pan Marek Gołaś starszy inspektor pracy specjalista podczas prelekcji.

Branża budowlana charakteryzuje się wysokim poziomem zagrożeń wypadkowych o najpoważniejszych skutkach. Jak im zapobiegać? O tym dyskutowano w trakcie konferencji „Roboty na wysokim poziomie — bezpieczeństwo pracy w budownictwie”, która odbyła się 4 października w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Rzeszowie.

Konferencja adresowana była do pracodawców działających w branży budowlanej oraz osób wykonujących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie i sprawujących nadzór nad pracownikami zatrudnionymi przy wykonywaniu robót budowlanych. Celem tego wydarzenia było propagowanie wiedzy i zwiększenie świadomości w zakresie przestrzegania wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania prac budowlanych.

Pan Karol Kucaj p.o. Okręgowy Inspektor Pracy, otwierając konferencję, powiedział, że branża budowlana jest branżą o szczególnych warunkach, związaną z szeregiem zagrożeń. Działania kontrolne i prewencyjne, skierowane do przedstawicieli sektora budowlanego, to część szerszej strategii działań Państwowej Inspekcji Pracy, wpisującej się w kampanię „Budowa. Stop wypadkom”.

Pan Grzegorz Dubik Przewodniczący Podkarpackiej Okręgowej Izby Inżynierów Budowlanych zaznaczył zasadność organizowania szkoleń, które mają przypominać o bezpieczeństwie na budowie.

Podczas spotkania Pan Marek Gołaś starszy inspektor pracy-specjalista w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Rzeszowie omówił aspekty związane z wypadkami przy pracy na budowach wskazując na ich przyczyny, a także zapoznał uczestników konferencji ze statystyką wypadkową w budownictwie.

Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że do najpoważniejszych wypadków w tej branży w województwie podkarpackim dochodzi podczas prac na wysokości, w tym z zastosowaniem rusztowań, podczas prowadzenia robót ziemnych, eksploatacji maszyn, sprzętu budowlanego i urządzeń elektroenergetycznych oraz przy wykonywaniu prac transportowych. Przyczynami wypadków są m.in. niewłaściwe rozwiązania techniczne, a zwłaszcza brak urządzeń zabezpieczających, brak lub niestosowanie przez pracowników środków ochrony indywidualnej, a także brak właściwego nadzoru.

O odpowiedzialności za bezpieczeństwo osób sprawujących samodzielną funkcję techniczną mówiła podczas konferencji Pani Iwona Warzybok z Podkarpackiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Natomiast inspektor Urzędu Dozoru Technicznego Pan Marcin Rogusz przedstawił wymagania bezpieczeństwa podczas eksploatacji urządzeń transportu bliskiego na budowie.

W ostatnim bloku tematycznym, przedstawiciel Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie Pan Andrzej Golański, przedstawił cele programowe Porozumienia, związane z eliminowaniem zagrożeń wypadkowych na budowach realizowanych przez sygnatariuszy porozumienia oraz przedstawił szereg dobrych praktyk w zakresie organizacji robót budowlanych.

Podczas konferencji odbyła się prezentacja zastosowań środków ochrony indywidualnej zabezpieczających przed upadkiem z wysokości oraz pokaz sprzętu zmechanizowanego przeznaczonego do wykonywania prac na wysokości.

Konferencja, w której uczestniczyło ponad 60 osób została zorganizowana przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Rzeszowie we współpracy z Podkarpacką Okręgową Izbą Inżynierów Budownictwa.

Galeria

Zobacz magazyn Inspektor Pracy

Zobacz również

Szukaj

Logo PIP

Menu