15.05.2018

IV PODKARPACKA KONFERENCJA PRAWA PRACY

W dniu 11 maja 2018r. w sali audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie odbyła się IV Podkarpacka Konferencja prawa pracy w pod hasłem „Pracuję legalnie”. Honorowy patronat nad konferencją objął Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.
SAM0110

Organizatorzy wydarzenia – Okręgowy Inspektorat Pracy w Rzeszowie oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddziały w Rzeszowie i w Jaśle postawili sobie za zadanie propagowanie wyboru pracy legalnej w miejsce zatrudnienia w „szarej strefie” i pracy nielegalnej, uświadomienie pracującym korzyści wynikających z wykonywania pracy legalnie oraz zagrożeń wypływających z wykonywania pracy nierejestrowanej lub deklarowanej fałszywie  oraz informowanie o formach i możliwościach skorzystania z pomocy merytorycznej Państwowej Inspekcji Pracy przy eliminowaniu nieprawidłowości.

Prelegentami podczas konferencji byli specjaliści z Państwowej Inspekcji Pracy, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Powiatowego Urzędu Pracy, Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców PUW w Rzeszowie.

Konferencja  została skierowana do pracodawców i pracowników polskich oraz obywateli państw spoza UE, a w szczególności obywateli Ukrainy, pracujący lub planujący zatrudnienie na terenie RP, a ze względu na tematykę konferencji także do agencji zatrudnienia.

Gospodarz konferencji Wicemarszałek Stanisław Kruczek – Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego przywitał wszystkich uczestników i prelegentów.

SAM0096

 Rozpoczynająca konferencję Pani Aneta Gronowicz Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Rzeszowie również przywitała uczestników oraz prelegentów konferencji, a następnie odczytała list od Głównego Inspektora Pracy – Pana Wiesława Łyszczka, w którym podziękował wszystkim partnerom z województwa podkarpackiego, za zaangażowanie się
w realizację inicjatyw na rzecz prewencyjnego oddziaływania na stan legalności zatrudnienia w regionie. Po czym przedstawiła założenia kampanii informacyjno – edukacyjnej „Pracuję legalnie”.

Natomiast Pani Romana Duszyńska – przedstawicielka ZUS Oddział w Jaśle poruszyła tematykę korzyści z wykonywania pracy legalnej i ryzyka zatrudnienia w „szarej strefie” w kontekście ubezpieczeń społecznych.

Adam Tuleja – Nadinspektor pracy Kierownik Oddziału  OIP w Krośnie, przybliżył uczestnikom konferencji funkcję Inspektora Pracy jako organu upoważnionego do kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców na terenie RP. W swojej prelekcji
przedstawił problem  nielegalnego zatrudnienia, wskazując na niektóre wyniki przeprowadzonych kontroli, jak również wspomniał o współpracy z innymi służbami.

SAM0124
 

 

Następnym prelegentem był mjr Tomasz Kopiczak – funkcjonariusz Wydziału ds. Cudzoziemców, który w swojej prelekcji zaznajomił uczestników konferencji z prowadzeniem kontroli cudzoziemców przez Straż Graniczną. Mówił także o nowych procedurach dotyczących zatrudnienia cudzoziemców wskazując równocześnie  jakiego rodzaju i do czego uprawniają odpowiednie wizy.

SAM0132

Kolejną osobą która zabrała głos była Pani Agnieszka Baran z Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców – Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. W bardzo ciekawy sposób opowiedziała o legalnym zatrudnianiu cudzoziemców w Polsce,  m.in. omówione zostały nowe przepisy wchodzące w życie w najbliższym czasie, również
w jaki sposób prawidłowo wypełnić wnioski i co jest potrzebne do ich rejestracji.

SAM0138

Pan  inspektor pracy  Marek Popkiewicz  z  OIP z Rzeszowa omówił temat dotyczący Agencji zatrudnienia w świetle zmian obowiązujących przepisów.

SAM0148

Przedstawicielka Powiatowego Urzędu Pracy z Rzeszowa – Pani Urszula Bociek przedstawiła uczestnikom konferencji  w sposób szczegółowy zagadnienia dotyczące procedury związanej z zatrudnieniem cudzoziemców w ujęciu praktycznym.

Ostatnim prelegentem był Pan Wojciech Woś z Wojewódzkiego Urzędu Pracy z Rzeszowa, który  pod innym kątem niż poprzednicy wygłosił swoją prelekcję, a mianowicie o bezpiecznych wyjazdach do pracy za granicę, zachęcając do skorzystania z ich usług.

SAM0157

W przerwie uczestnicy konferencji mieli możliwość rozmowy z prelegentami, dzięki czemu mogli więcej dowiedzieć się na temat nartujących  ich zagadnień. Mogli także skorzystać z bezpłatnych wydawnictw, które zostały udostępnione na stoiskach przez poszczególne instytucje. Uczestnicy podkreślali wysoki poziom merytoryczny konferencji.   

Przebieg konferencji śledzili przedstawiciele mediów tj. Radia Rzeszów i Radia VIA, OTVP w Rzeszowie oraz dzienników lokalnych.   

SAM0083
 GIP Przejdź do GIP

Kalendarium

PWŚCPSN
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728291

Wypadki


  • banner49918
  • banner177356
  • banner177357
  • banner49920
  • banner177359
  • banner177360
  • banner201682
  • banner177358