• RSS
  • Wersja tekstowa

Państwowa Inspekcja Pracy

19.11.2021

Wpływ pandemii na zatrudnienie i rynek pracy z perspektywy pracownika oraz pracodawcy

Debata ekspercka na temat wpływu pandemii na zatrudnienie i rynek pracy zainaugurowała Dni Kariery Studentów i Absolwentów PWSW, które odbyły się w dniach 15-19 listopada 2021 r. Wśród uczestników merytorycznej dyskusji na temat szeroko rozumianej przedsiębiorczości, Okręgowy Inspektorat Pracy w Rzeszowie reprezentowała Pani Aneta Gronowicz – Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy, która zwróciła uwagę na nowy model pracy, jaką jest praca zdalna i wynikająca z niej konieczność przeorganizowania zatrudnienia. Pani Inspektor w swojej wypowiedzi wskazywała, że nie w każdej branży i nie na każdym stanowisku świadczenie pracy w sposób zdalny jest możliwe, stąd pewne „starcia” między pracownikami, ale dzięki pracy zdalnej wielu pracodawców mogło bez problemu realizować działania prowadzone przez firmę. Być może ten model utrwali się i będzie kontynuowany mimo zakończenia okresu pandemii.

Podczas dyskusji głos również zabrali Pan Mateusz Kutrzeba – Wicedyrektor ds. Rynku Pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie, Pan Dr Marek Cierpiał-Wolan – Dyrektor Urzędu Statystycznego w Rzeszowie, Pan Dr Bartosz Sobotka – Animator Sektorowej Rady ds. Kompetencji Nowoczesne Usługi Biznesowe, Pani Iwona Kurcz-Krawiec – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Przemyślu, Pan Łukasz Szaruga – Zastępca Dyrektora ds. Produkcji, Lis Poland Sp. z o.o.

Debatę moderował pomysłodawca i organizator spotkania – Dr Sławomir Solecki, prorektor ds. rozwoju i współpracy. Spotkanie odbyło się w sali audiowizualnej Centrum Sztuk Projektowych PWSW i było transmitowane online.

Panel ekspertów miał na celu spojrzenie z różnych perspektyw na nowe zjawiska występujące w sferze pracy i zatrudnienia, wynikające z pandemii i dostrzegalne przez pracodawców, służby zatrudnienia, inspekcję pracy, psychologów, ekonomistów i polityków gospodarczych.
Różne perspektywy, odmienne punkty widzenia i doświadczenia panelistów zaowocowały ciekawymi wnioskami, ale też radami kierowanymi zarówno do władz uczelnianych, jak
i obecnych podczas spotkania studentów, planujących swoją karierę zawodową.

Panel dyskusyjny podsumował Dr Paweł Trefler, prof. PWSW – Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu stwierdzeniem, że „najważniejsze jest to, by przyzwyczaić się do zmian, zmienić mentalność pracowników”.

Eksperci uczestniczący w debacie.
 


GIP Przejdź do GIP

Kalendarium

PWŚCPSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293012345

Wypadki