• RSS
  • Wersja tekstowa

Państwowa Inspekcja Pracy

06.08.2021

Działania prewencyjno-promocyjne w rolnictwie indywidualnym.

W pierwszym półroczu 2021 r. w ramach działań prewencyjno – promocyjnych w rolnictwie indywidualnym pracownicy Sekcji Prawnej Prewencji i Promocji Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie wizytowali rolników podczas prac polowych, jak również ich gospodarstwa.

W ostatnim okresie przeprowadzono 76 wizytacji, w tym 17 wizytacji prac polowych, 23 w gospodarstwach indywidualnych oraz 36 w ramach konkursu „Bezpieczne gospodarstwo rolne”.

Podczas wizytacji w gospodarstwach rolnych rozmawiano z rolnikami o zagrożeniach wypadkowych występujących w gospodarstwach oraz sposobach ich eliminacji i minimalizacji, przyczynach i okolicznościach wypadków, do których doszło z udziałem rolników i członków ich rodzin, stosowaniu środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, bezpiecznym stosowaniu środków chemicznej ochrony roślin, obsłudze urządzeń elektrycznych i bezpiecznej obsłudze zwierząt gospodarskich.

W czasie wizytacji prac polowych wizytujący oceniali przestrzeganie przepisów bhp, a także apelowali do rolników o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas obsługi ciągników, kombajnów i maszyn rolniczych i o zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom, w wieku do lat 16, które nie powinny wykonywać prac w gospodarstwie.

Ponadto w pierwszym półroczu przeprowadzono 5 szkoleń dla 205 rolników oraz 1 konkurs, w którym wzięło udział 50 rolników. Zorganizowano również 9 konkursów dla  dzieci, w których wzięło udział 257 uczniów.

Na szkoleniach omówiono prezentacje multimedialne dotyczące zagrożeń zarówno tych występujących w gospodarstwach rolnych, jak i tych związanych
z prowadzeniem prac polowych.

W czerwcu i lipcu na stoiskach prewencyjno - promocyjnych wielu rolnikom udzielano porad z zakresu bezpiecznej pracy w gospodarstwach rolnych.

Zainteresowane osoby mogły zabrać ze sobą broszury wydane nakładem Państwowej Inspekcji Pracy.

Mamy nadzieję, że nasze działania prewencyjne spowodują, że rolnicy rozważnie, bez zbędnej rutyny, nie lekceważąc podstawowych zasad i przepisów bhp będą wykonywali prace w gospodarstwie. Będą pamiętali o dzieciach, którym nie wolno powierzać prac zagrażających ich życiu i zdrowiu. W wolnych chwilach sięgną po broszury wydane nakładem Państwowej Inspekcji Pracy, które rozdaliśmy podczas spotkań.

Poniżej znajduję się link apel Pani Katarzyny Łażewskiej – Hrycko Głównego Inspektora Pracy do Rolników.

Apel Glownego Inspektora Pracy do Rolnikow.pdf
 GIP Przejdź do GIP

Kalendarium

PWŚCPSN
27282930123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Wypadki