• RSS
  • Wersja tekstowa
31.05.2021

Szkolenia Zdobądź Dyplom Państwowej Inspekcji Pracy dla zakładów usług leśnych i mikroprzedsiębiorstw.

W Okręgowym Inspektoracie Pracy w Rzeszowie rozpoczęto kolejną edycję programów Państwowej Inspekcji Pracy: „Zdobądź Dyplom PIP”, adresowanego do małych przedsiębiorstw różnych branż oraz „Zdobądź Dyplom PIP dla zakładów usług leśnych”, przeznaczonego dla pracodawców świadczących usługi z zakresu gospodarki leśnej.

Celem programów jest m.in. wsparcie pracodawców w dostosowaniu zakładów do wymagań określonych w przepisach prawa pracy, w tym osiągnieciu standardów bezpieczeństwa pracy.

Idea programów oparta jest na zasadzie samokontroli, którą pracodawcy będą mogli dokonać  przy eksperckim wsparciu inspektorów pracy wykorzystując specjalistyczne materiały szkoleniowe opracowane przez PIP.

W bieżącym roku do programu „Zdobądź Dyplom PIP” przystąpiło 25 przedsiębiorstw a do programu „Zdobądź Dyplom PIP dla zakładów usług leśnych” 10 pracodawców z województwa podkarpackiego. W dniach 27 i 28 maja 2021 r. w OIP w Rzeszowie odbyły się szkolenia dla  uczestników programów, które z uwagi na trwający stan epidemii COVID-19 zostały przeprowadzone za pośrednictwem komunikatora TEAMS.

Prowadzący szkolenia inspektorzy pracy oraz specjalista z zakresu prawa pracy z OIP w Rzeszowie zapoznali pracodawców z przepisami z zakresu prawnej ochrony pracy, w tym m. in. z zagadnieniami dotyczącymi umów o pracę, umów cywilnoprawnych, czasu pracy, wynagrodzenia za pracę, urlopów wypoczynkowych oraz wypowiedzenia umowy o pracę. W kolejnej części szkolenia omówiono podstawowe zagadnienia bezpieczeństwa i higieny pracy. Uczestnicy uzyskali wiedzę z zakresu badań lekarskich, szkoleń bhp, czynników szkodliwych, niebezpiecznych i uciążliwych występujących w zakładzie pracy oraz oceny ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy. Pracodawcy świadczący usługi z zakresu gospodarki leśnej zostali zapoznani ponadto ze szczegółowymi wymaganiami bhp podczas wykonywania prac z zakresu gospodarki leśnej. Przedstawiono także przykłady wypadków przy pracy podczas ścinki drzew i zrywki drewna oraz omówiono najpoważniejsze zagrożenia występujące przy tego rodzaju pracach, metody i dobre praktyki ich ograniczania.

Czynny udział pracodawców w programach prewencyjnych, pozwoli im dostosować swoje zakłady do standardów prawa pracy i zapewnić zatrudnianym pracownikom bezpieczne warunki pracy.GIP Przejdź do GIP

Kalendarium

PWŚCPSN
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345

Wypadki