Realizacja programu „Kultura Bezpieczeństwa” dla nauczycieli i uczniów oraz konkursu „Poznaj swoje prawa w pracy” w roku szkolnym 2020/2021
Lekcje dla uczniów
W listopadzie oraz w grudniu br. inspektorzy pracy przeprowadzili szereg szkoleń i spotkań adresowanych zarówno do nauczycieli jak też uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu województwa podkarpackiego w ramach programu edukacyjnego „Kultura bezpieczeństwa”.
Państwowa Inspekcja Pracy przy pomocy nauczycieli i wychowawców chce przekonać młodych ludzi do podejmowania wyłącznie legalnego zatrudnienia na podstawie umów o pracę czy też umów cywilnoprawnych. Celem jest także podniesienie poziomu wiedzy w zakresie prawnej ochrony pracy i zasad bezpieczeństwa pracy wśród uczniów.
Ze względu na obowiązujący obecnie reżim sanitarny zajęcia odbywały w nieco zmienionej formule, tj. on-line, za pomocą komunikatora TEAMS.
W celu ich przeprowadzenia nawiązano kontakty z kilkoma szkołami z Podkarpacia, które bardzo chętnie przystąpiły do realizacji tego przedsięwzięcia.
Tymi szkołami były:
- Zespół Szkół Nr 2 im. T. Rejtana w Rzeszowie
- Zespół Szkół Nr 4 w Dębicy
- Zespół Szkół im. ks. Zwierza w Ropczycach
- Zespół Szkół Architektoniczno - Budowlanych nr 6 w Krośnie
- Zespół Szkół Technicznych w Leżajsku
- Zespół Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących w Krośnie
W lekcjach przeprowadzonych przez inspektorów pracy wzięło udział łącznie ponad 600 uczniów, którzy otrzymali poza tym w wersji elektronicznej materiały promocyjne tj. komiks "Moja pierwsza praca" oraz broszury dotyczące ochrony pracy kobiet i młodocianych.
Szkolenie dla nauczycieli
W dniu 27 listopada br. zrealizowano także on-line szkolenie dla nauczycieli, którzy zgłosili przystąpienie do programu „Kultura bezpieczeństwa” oraz konkursu „Poznaj swoje prawa w pracy” w roku szkolnym 2020/2021.
W szkoleniu udział wzięło 50 nauczycieli, a prowadząca spotkanie Nadinspektor pracy Barbara Czarnek podkreśliła jak ważne jest zaangażowanie nauczycieli w przekazywanie uczniom wiedzy nt. ochrony pracy. Przedstawiono cele i założenia programu „Kultura bezpieczeństwa” oraz sposób jego realizacji
w czasie pandemii. Wskazano na możliwość uzyskania pomocy przy realizacji programu ze strony inspektorów pracy. Omówiono zasady udziału szkół w konkursie „Poznaj swoje prawa w pracy”. Ponadto wskazano na problem nielegalnego zatrudnienia wśród młodych ludzi i zagrożenia z tego wypływające.
Starszy inspektor pracy - specjalista Marek Gołaś poruszył natomiast tematykę wypadków przy pracy młodocianych i konieczność wyrobienia nawyków przestrzegania zasad bezpieczeństwa przy wykonywaniu pracy przez młodych ludzi.
Dla wszystkich nauczycieli przygotowano materiały dydaktyczne pt. „Kultura bezpieczeństwa” w wersji książkowej wraz z płytą CD, które mogą sukcesywnie odbierać zarówno w siedzibie OIP w Rzeszowie, ale także w Oddziałach w Krośnie, Przemyślu i Tarnobrzegu.
Zakończenie programu edukacyjnego „Kultura bezpieczeństwa” – edycja 2019/2020
Także w listopadzie br. wszystkim nauczycielom biorącym udział w programie edukacyjnym „Kultura bezpieczeństwa” w roku szkolnym 2019/2020 , a było to 75 nauczycieli z 25 placówek oświatowych, zostały przekazane świadectwa ukończenia programu oraz podziękowania dla szkół.