
Szkolenie prewencyjne dla pracodawców, którzy zgłosili się do Programu „Zdobądź Dyplom PIP” odbyło się 18 marca 2025 r. w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Rzeszowie.
Program jest przeznaczony dla pracodawców prowadzących zakłady produkcyjne, budowlane, handlowe i usługowe, zatrudniających do 20 pracowników. Mogą w nim uczestniczyć także zakłady usług leśnych.
Program „Zdobądź Dyplom PIP” jest oparty na zasadzie samokontroli, podczas której pracodawca, korzystając z publikacji Państwowej Inspekcji Pracy (przede wszystkim z Listy kontrolnej z komentarzem) i przy pomocy inspektora pracy jako eksperta, identyfikuje występujące w zakładzie problemy i nieprawidłowości, ocenia ich skalę oraz określa sposoby i terminy ich wyeliminowania lub ograniczenia. Uczestnicy programu mogą liczyć także na bezpłatne szkolenia z zakresu prawa pracy oraz przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.
Podczas wtorkowego spotkania Dawid Baran, p.o. Okręgowy Inspektor Pracy w Rzeszowie zapewnił uczestników o pomocy ze strony inspektorów pracy w ramach prowadzonych działań.
Podczas pierwszej kontroli inspektor pracy jest po to, by Państwa nauczyć, poprawić, by wprowadzić Waszą firmę w obowiązujące przepisy, aby móc działać zgodnie z prawem.
Dawid Baran, p.o. Okręgowy Inspektor Pracy w Rzeszowie
Nadinspektor pracy Barbara Czarnek przedstawiła m.in. zagadnienia dotyczące form zatrudnienia w odniesieniu do obwiązujących przepisów prawa, legalności zatrudnienia, czasu pracy, urlopów wypoczynkowych. Starszy inspektor pracy – specjalista Marek Gołaś omówił wymagania, jakie należy spełnić, by wykonywanie pracy i miejsce jej świadczenia było bezpieczne, w tym m.in. wymagania dotyczące pomieszczeń pracy i przygotowania pracownika do pracy (badania lekarskie, szkolenia).
Na podstawie zdobytej wiedzy podczas szkolenia pracodawcy będą mogli samodzielnie zidentyfikować występujące w zakładzie nieprawidłowości, ocenić skalę problemów i zagrożeń, by móc je wyeliminować. Inspektor pracy w dalszym etapie realizacji programu, podczas audytu, określi stopień dostosowania zakładu do obowiązujących przepisów. Jego pozytywny wynik będzie oznaczać przyznanie pracodawcy Dyplomu Państwowej Inspekcji Pracy.