Stres od wielu lat jest zjawiskiem powszechnym. Żyjemy coraz szybciej, starając się sprostać licznym wymaganiom. Czynniki psychospołeczne występujące w środowisku pracy w dużym stopniu wpływają na zdrowie pracowników, na zmniejszenie ich efektywności i wydajności.
W kontekście pracy zawodowej istotna jest zarówno świadomość istnienia wielu czynników wywołujących stres w pracy (nazywanych stresorami), jak i wiedza o konsekwencjach, zwłaszcza negatywnych, wytworzenia się stresogennego środowiska pracy. Z tych powodów Państwowa Inspekcja Pracy od kilku lat realizuje program prewencyjny pod nazwą „Przeciwdziałanie negatywnym skutkom stresu w miejscu pracy”.
Do programu w 2023 r. postanowiły dołączyć m.in.: Domy Pomocy Społecznej w Rzeszowie i w Górnie oraz firma Marmax Sp. z o.o w Czudcu.
W ramach programu na terenie tych zakładów odbyły się szkolenia, prowadzone przez młodszego inspektora pracy Annę Pietrzyk, w których łącznie uczestniczyło ponad 100 pracowników. W trakcie szkoleń zostały omówione zagadnienia dotyczące mobbingu, dyskryminacji, równego traktowania, molestowania, przemocy oraz agresji. Omówiono również uniwersalne metody radzenia sobie ze stresem i jego skutkami.
Uczestnicy szkoleń otrzymali dodatkowo bezpłatne materiały i wydawnictwa wydane nakładem Państwowej Inspekcji Pracy.