Jesteś na stronie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie

Przejdź na stronę Państwowej Inspekcji PracyJak zgłosić wypadek

Dodano: 29 maja 2024
1:35 minut
Uczestnicy szkolenia „Przeciwdziałanie negatywnym skutkom stresu u pracodawców”.

Stres to zagrożenie, które towarzyszy pracownikom i pracodawcom wszędzie i prowadzić może do zmniejszenia efektywności i wydajności, a co za tym idzie przekłada się na wymierne straty finansowe dla pracodawcy. Już teraz jego konsekwencje dotykają 1/3 zatrudnionych w UE bez względu na płeć, wiek, czy zawód.

Państwowa Inspekcja Pracy od kilkunastu już lat realizuje program prewencyjny pod nazwą „Przeciwdziałanie negatywnym skutkom stresu w miejscu pracy”.

W maju 2024 r. odbyły się szkolenia przeprowadzone przez inspektorów pracy na terenie czterech zakładów pracy, które zdecydowały się na przystąpienie do programu. Uczestniczyło w nich łącznie ponad 140 osób.

Celem szkoleń było dostarczenie wiedzy na temat stresu i innych zagrożeń psychospołecznych w miejscu pracy, w tym: mobbingu, dyskryminacji, równego traktowania, molestowania, agresji i przemocy, a także sposobów radzenia sobie z nimi.

Jeden z pracodawców zdecydował się na przeprowadzenie wśród pracowników anonimowego badania stresogenności cech pracy za pomocą ankiety opracowanej przez Instytut Medycyny Pracy – Skali Ryzyka Psychospołecznego. Zarówno szkolenia jak też badanie przeprowadzali inspektorzy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż badanie ankietowe było anonimowe, a wypełnione przez pracowników ankiety trafią do Głównego Inspektoratu Pracy w Warszawie, gdzie zostaną poddane ocenie przez psychologów.

Pracodawca otrzyma w drugiej połowie roku raport pisemny, w którym znajdą się zarówno wyniki badania ankietowego, jak też propozycje ewentualnych działań naprawczych. W 2024 r. tylko 6 pracodawców może skorzystać z takiej formuły programu.

Cieszy nas, że pracodawcy zaczynają coraz otwarciej mówić o zagrożeniach psychospołecznych i sami dostrzegają, jak poważnym problemem jest nadmierny stres.

Zarówno wszyscy uczestnicy szkoleń jak też przedstawiciele pracodawców otrzymali bezpłatne materiały i wydawnictwa wydane nakładem Państwowej Inspekcji Pracy.

Galeria

Zobacz magazyn Inspektor Pracy

Zobacz również

Szukaj

Logo PIP

Menu