Jesteś na stronie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie

Przejdź na stronę Państwowej Inspekcji PracyJak zgłosić wypadek

Dodano: 18 października 2024
1:7 minut

Stres to wymierne straty finansowe dla pracodawcy, to zagrożenie, które towarzyszy pracownikom i pracodawcom wszędzie i prowadzić może do zmniejszenia efektywności i wydajności pracy.

Państwowa Inspekcja Pracy od kilkunastu już lat realizuje program prewencyjny pod nazwą „Przeciwdziałanie negatywnym skutkom stresu w miejscu pracy”. Do programu w 2024 r. dołączyła także Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

W dniu 15 października 2024 r. odbyło się, przeprowadzone przez nadinspektora pracy Barbarę Czarnek, szkolenie na terenie zakładu pracy, w którym uczestniczyło ponad 50 osób. Celem szkolenia było dostarczenie wiedzy na temat stresu i innych zagrożeń psychospołecznych w miejscu pracy w tym mobbingu, dyskryminacji, równego traktowania, molestowania, agresji i przemocy a także sposoby radzenia sobie z nimi.

Po szkoleniu, wszystkich uczestników objęto badaniem stresogenności cech pracy za pomocą ankiety opracowanej przez Instytut Medycyny Pracy – Skali Ryzyka Psychospołecznego. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż badania ankietowe są anonimowe, a wypełnione przez pracowników ankiety trafiają następnie do Głównego Inspektoratu Pracy w Warszawie, gdzie zostaną poddane ocenie przez psychologów.

Pracodawca otrzyma raport pisemny, w którym znajdą się zarówno wyniki badania ankietowego jak też propozycje ewentualnych działań naprawczych.

Wszyscy uczestnicy szkolenia otrzymali bezpłatne wydawnictwa wydane nakładem Państwowej Inspekcji Pracy.

Zobacz magazyn Inspektor Pracy

Zobacz również

Szukaj

Logo PIP

Menu