Stres to wymierne straty finansowe dla pracodawcy, to zagrożenie, które towarzyszy pracownikom i pracodawcom wszędzie i prowadzić może do zmniejszenia efektywności i wydajności pracy.
Państwowa Inspekcja Pracy od kilkunastu już lat realizuje program prewencyjny pod nazwą „Przeciwdziałanie negatywnym skutkom stresu w miejscu pracy”. Do programu w 2024 r. dołączyła także Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie.
W dniu 15 października 2024 r. odbyło się, przeprowadzone przez nadinspektora pracy Barbarę Czarnek, szkolenie na terenie zakładu pracy, w którym uczestniczyło ponad 50 osób. Celem szkolenia było dostarczenie wiedzy na temat stresu i innych zagrożeń psychospołecznych w miejscu pracy w tym mobbingu, dyskryminacji, równego traktowania, molestowania, agresji i przemocy a także sposoby radzenia sobie z nimi.
Po szkoleniu, wszystkich uczestników objęto badaniem stresogenności cech pracy za pomocą ankiety opracowanej przez Instytut Medycyny Pracy – Skali Ryzyka Psychospołecznego. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż badania ankietowe są anonimowe, a wypełnione przez pracowników ankiety trafiają następnie do Głównego Inspektoratu Pracy w Warszawie, gdzie zostaną poddane ocenie przez psychologów.
Pracodawca otrzyma raport pisemny, w którym znajdą się zarówno wyniki badania ankietowego jak też propozycje ewentualnych działań naprawczych.
Wszyscy uczestnicy szkolenia otrzymali bezpłatne wydawnictwa wydane nakładem Państwowej Inspekcji Pracy.