Działająca przy Okręgowym Inspektorze Pracy w Rzeszowie Rada ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Budownictwie zebrała się w siedzibie OIP w Rzeszowie w dniu 14 grudnia br., aby zapoznać się z działaniami podejmowanymi w 2023 r. przez Okręgowy Inspektorat Pracy w ramach trzyletniej „Strategii kontroli i prewencji Państwowej Inspekcji Pracy w budownictwie”.
Uczestników spotkania powitał Pan Karol Kucaj p.o. Okręgowy Inspektor Pracy w Rzeszowie, który przedstawił główne kierunki działania Urzędu na rzecz poprawy warunków pracy oraz zwiększenia poziomu bezpieczeństwa pracy na podkarpackich budowach.
Posiedzenie Rady rozpoczęto od omówienia wyników działalności kontrolno-nadzorczej inspektorów pracy. Pan Grzegorz Stęchły p.o. Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy ds. Nadzoru przedstawił aktualny stan wypadkowości na podkarpackich budowach oraz omówił wyniki kontroli przedsiębiorstw budowlanych, w tym zintensyfikowanych działań kontrolnych, prowadzonych na niewielkich placach budów w czerwcu i wrześniu br.
Następnie podsumowano działania informacyjno-prewencyjne podejmowane przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Rzeszowie w 2023 r., adresowane do branży budowlanej. Starszy inspektor pracy – specjalista z sekcji prewencji i promocji OIP w Rzeszowie, Pan Marek Gołaś, przedstawił najważniejsze etapy realizowanego przez PIP w br. programu informacyjnego adresowanego do pracodawców i przedsiębiorców prowadzących działalność budowlaną oraz zaprezentował uczestników tegorocznej edycji konkursu „Buduj bezpiecznie”, promującego dobre praktyki w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas realizacji inwestycji budowlanych.
Znaczną część posiedzenia zajęła dyskusja, w której uczestniczyli wchodzący w skład Rady przedstawiciele:
- Podkarpackiej Izby Inżynierów Budownictwa,
- Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP,
- Urzędu Dozoru Technicznego,
- Nadzoru Budowlanego,
- Politechniki Rzeszowskiej,
- związków zawodowych oraz organizacji zrzeszających pracodawców.
Omówiono między innymi kierunki współpracy OIP z ww. instytucjami w zakresie realizacji działań informacyjno-edukacyjnych adresowanych do osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo pracy na budowach, w tym przyszłych adeptów sztuki budowlanej, studentów i uczniów szkół średnich o profilach budowlanych.
Członkowie Rady wyrażali swoje spostrzeżenia na temat stanu bezpieczeństwa pracy na budowach, prowadzonych na terenie Podkarpacia a także sugestie odnośnie metod oddziaływania na uczestników procesu budowlanego.
Na zakończenie Pan Karol Kucaj dziękując uczestnikom za udział w spotkaniu zwrócił uwagę na istotną rolę partnerów, tj. instytucji, stowarzyszeń oraz organów, których przedstawiciele są członkami Rady ds. BHP w Budownictwie, w realizacji celów, podejmowanych przez Państwową Inspekcję Pracy, mających na celu podwyższenie poziomu bezpieczeństwa pracy na budowach i zaprosił do dalszej współpracy.