W siedzibie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie w dniu 12 kwietnia 2024 r. odbyło się posiedzenie Rady ds. bezpieczeństwa i higieny pracy w budownictwie, działającej przy Okręgowym Inspektorze Pracy w Rzeszowie.
Uczestników spotkania powitał Pan Grzegorz Stęchły p.o. Z-ca Okręgowego Inspektora Pracy w Rzeszowie ds. Nadzoru, który na wstępie przedstawił główne kierunki działania Urzędu na rzecz poprawy warunków pracy oraz zwiększenia poziomu bezpieczeństwa pracy na podkarpackich budowach w 2024 r.
Podczas spotkania omówiono m.in. stan bezpieczeństwa pracy na budowach realizowanych na terenie województwa podkarpackiego na podstawie wyników kontroli inspektorów pracy przeprowadzonych w 2023, tj. w drugim roku kampanii „Budowa STOP wypadkom” zaplanowanej przez Państwową Inspekcję Pracy na lata 2022-2024.
Biorący udział w posiedzeniu Pan Grzegorz Stęchły przedstawił m.in. dane statystyczne oraz przykłady wypadków przy pracy, jakie miały miejsce w ostatnim okresie na Podkarpaciu. Wskazał także na wnioski wynikające z podsumowania wyników kontroli prowadzonych na polskich budowach, w tym na terenie naszego województwa.
Kolejnym punktem spotkania było omówienie zaplanowanych na rok bieżący działań, jakie będzie realizował Okręgowy Inspektorat Pracy w Rzeszowie w ramach przyjętej przez Głównego Inspektora Pracy trzyletniej „Strategii kontroli i prewencji Państwowej Inspekcji Pracy w budownictwie”, w tym prowadzonych przy udziale partnerów, których przedstawiciele wchodzą w skład Rady ds. bezpieczeństwa i higieny pracy w budownictwie, działającej przy Okręgowym Inspektorze Pracy w Rzeszowie.
Podczas dyskusji, jaka wywiązała się podczas obrad omówiono m.in. środki i sugestie rozwiązań zgłaszane przez członków Rady, których zastosowanie będzie pomocne dla osiągnięcia zamierzonych celów Strategii, w tym ograniczenia liczby wypadków.
Spotkanie, w którym uczestniczyli m.in. przedstawiciele Podkarpackiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, Nadzoru Budowlanego, Dozoru Technicznego, Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP, Wydziału Budownictwa Politechniki Rzeszowskiej oraz organizacji związków zawodowych było okazją do ustalenia kierunków współpracy w zakresie realizacji działań informacyjno-edukacyjnych adresowanych do osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo pracy na budowach.