Jesteś na stronie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie

Przejdź na stronę Państwowej Inspekcji PracyJak zgłosić wypadek

Dodano: 20 czerwca 2024
1:0 minut
Grafika ilustracyjna przedstawiająca termometr i słońce.

W związku z falą upałów Karol Kucaj p.o. Okręgowy Inspektor Pracy w Rzeszowie przypomina o obowiązku przestrzegania przepisów bezpieczeństwa pracy, w tym zapewnienia pracownikom przez pracodawców nieodpłatnie zimnych napojów. Mają być one dostępne w ciągu całej zmiany roboczej, w ilości zaspokajającej potrzeby pracujących, gdy temperatura w pomieszczeniach pracy przekracza 28 °C, a na otwartej przestrzeni 25 °C.

Osoby wykonujące prace brudzące w wysokiej temperaturze muszą mieć zapewnioną wodę do celów higienicznych w ilości co najmniej 90 l dziennie. Ponadto przy pracy na otwartej przestrzeni pracownicy powinni mieć możliwość odpoczynku przed upałem w miejscu zacienionym i zadaszonym.

Jednocześnie zwracamy uwagę pracodawców na możliwość skracania czasu pracy pracownikom, w szczególności tym, których dzienny wymiar czasu pracy przekracza 8 godzin a także o zabezpieczenie pomieszczeń i stanowisk pracy przed niekontrolowanym nagrzewaniem poprzez zastosowanie rolet, żaluzji, urządzeń nawiewnych lub klimatyzacji.

Przypominamy, że temperatura w miejscu pracy człowieka wpływa na jego wydajność, samopoczucie i zdrowie, a praca w wysokich temperaturach może prowadzić do odwodnienia, wyczerpania cieplnego bądź udaru cieplnego. W skrajnych przypadkach może zagrażać życiu.

Zobacz magazyn Inspektor Pracy

Zobacz również

Szukaj

Logo PIP

Menu