• RSS
  • Wersja tekstowa

Państwowa Inspekcja Pracy

09.08.2021

Kampania informacyjna Rights for all seasons - Prawa przez cały rok dla pracowników sezonowych.

Okręgowy Inspektorat Pracy w Rzeszowie bierze udział w międzynarodowej kampanii informacyjnej pod nazwą Rights for all seasons/prawa przez cały rok, czyli kampanii informacyjnej Europejskiego Urzędu ds. Pracy. Kampania prowadzona jest w okresie od 19 lipca 2021 r do końca  października 2021 r.

Celem kampanii jest promowanie wśród pracowników sezonowych (głównie w rolnictwie) pochodzących z państw członkowskich UE i pracodawców zatrudniających tego typu pracowników, wiedzy o obowiązujących ich przepisach prawa pracy i zabezpieczenia społecznego oraz podkreślenie źródeł wsparcia w zakresie informacji udzielanych w państwach członkowskich UE pracownikom i pracodawcom. Kampania zwraca uwagę na potrzebę rozpowszechniania informacji nt. sprawiedliwych i bezpiecznych warunków pracy dla pracowników sezonowych, którzy zatrudniani są w państwach członkowskich UE.

Jak pokazał okres pandemii COVID-19, pracownicy sezonowi pracujący za granicą są wyjątkowo narażeni na różnego rodzaju nadużycia w związku z np. nieznajomością języków obcych, przepisów prawa pracy, zabezpieczenia społecznego czy BHP.

W kampanię zaangażowane są państwa członkowskie UE, a także Komisja Europejska, Europejska platforma do walki z pracą nierejestrowaną, sieć EURES (Europejska Sieć Służb Zatrudnienia) oraz partnerzy społeczni z tych państw.

Główne działania w ramach kampanii na terenie Polski realizowane będą przez sieć EURES, w ramach której działania informacyjne prowadzić będzie Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii wraz z wojewódzkimi i powiatowymi urzędami pracy oraz Ochotniczymi Hufcami Pracy.

Z uwagi na sytuację na polskim rynku pracy, działania informacyjne będą skierowane głównie do osób bezrobotnych i poszukujących pracy, potencjalnie zainteresowanych podjęciem pracy sezonowej w państwach członkowskich UE, w szczególności w rolnictwie.

Więcej informacji nt. kampanii dla pracowników sezonowych i pracodawców dostępnych jest na stronie internetowej Europejskiego Urzędu ds. Pracy – zachęcamy do wizyty na stronie.

https://www.ela.europa.eu/campaigns/rights-for-all-seasons

W Polsce kampania będzie prowadzona przede wszystkim poprzez sieć EURES – aktualne informacje będą publikowane na stronie internetowej EURES.

https://eures.praca.gov.pl/

Zachęcamy do zapoznania się z filmem promującym kampanię
https://audiovisual.ec.europa.eu/en/video/I-207363?lg=PL

#Rights4AllSeasons

#EURESeasonalWorks


GIP Przejdź do GIP

Kalendarium

PWŚCPSN
27282930123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Wypadki