29.04.2019

Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych

Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek  oraz Okręgowy Inspektor Pracy w Rzeszowie  Barbara Kiełt, wzięli udział w zainicjowanej już po raz czwarty przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Rzeszowie  konferencji zorganizowanej w celu uczczenia „Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Przy Pracy i Chorób Zawodowych”. Konferencja odbyła się  26 kwietnia 2019 roku w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie a współorganizatorem obok gospodarza spotkania był również Oddział Ogólnopolski Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP w Rzeszowie.  

Pierwsze oficjalne międzynarodowe obchody tego Dnia odbyły się w 1996 r. w ONZ w Nowym Jorku i od tej pory są organizowane w różnych formach na całym świecie, na poziomie ogólnokrajowym, regionalnym, a także lokalnym – w przedsiębiorstwach. Dzień ten obchodzony jest  jako dzień poświęcony pracownikom, którzy zginęli, ulegli wypadkom przy pracy lub zapadli na choroby zawodowe. 28 kwietnia ma także skupiać  uwagę na pracownikach narażonych na zagrożenia w pracy i prowadzić do konkretnych działań  poprawiających warunki pracy. Obchody tego Dnia umożliwiają  przeprowadzenie międzynarodowej kampanii mającej na celu jak najlepsze informowanie społeczeństwa o zasadach bezpiecznej, zdrowej i godnej pracy.  

W słowie wstępnym Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek podkreślił, jak ważne są różnorodne działania na rzecz ograniczenia zagrożeń wypadkowych w zakładach w tym upowszechnianie problematyki wypadkowości podczas inicjatyw realizowanych wspólnie z partnerami społecznymi, organami nadzoru nad warunkami pracy, stowarzyszeniami branżowymi, organami samorządu terytorialnego i administracji publicznej. 

IMG0916
IMG0910
 

Ewa Papiewska-Borkowska Dyrektor Oddziału ZUS w Rzeszowie, podziękowała  Okręgowemu Inspektoratowi Pracy w Rzeszowie za dotychczasową współpracę przy realizacji różnych przedsięwzięć prewencyjnych realizowanych przez obie instytucje.

IMG0909

W spotkaniu uczestniczyli także Ewa Leniart Wojewoda Podkarpacki, Stanisław Kruczek, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, Krystyna Domaradzka Dyrektor Oddziału ZUS w Jaśle oraz Jarosław Skolik – Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego.

Podczas konferencji przedstawiciele obecnych  organów i instytucji w tym Centralnego Instytutu Ochrony Pracy PIB w Warszawie, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, Urzędu Dozoru Technicznego, Okręgowego Urzędu Górniczego, Państwowej Straży Pożarnej, Inspekcji Transportu Drogowego, Urzędu Transportu Kolejowego  w Rzeszowie,  wskazywali, że ten szczególnie ważny czas dla świata pracy stanowi okoliczność do refleksji i rozważań w poszukiwaniu skuteczniejszych rozwiązań prawnych, organizacyjnych i prewencyjnych na rzecz poprawy warunków pracy i podnoszenia kultury.

Podczas spotkania zorganizowano także stoisko z wydawnictwami Państwowej Inspekcji Pracy.   

IMG1435
 

Ponadto w dniu 25 kwietnia 2019r.  delegacja  z tarnobrzeskiego oddziału Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie reprezentowana przez  Małgorzatę Kulpę – Kierownika Oddziału OIP w Tarnobrzegu oraz inspektora pracy Włodzimierza Maziarza,  złożyła kwiaty przy  pomniku ofiar wypadków przy pracy w Tarnobrzegu - Machowie. Odbyło się tutaj spotkanie upamiętniające ofiary wypadków przy pracy z okazji obchodów Światowego Dnia  Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych.   

IMG0290


IMG0301

 W spotkaniu uczestniczyli ponadto Prezydent Tarnobrzega, przedstawiciele Wojewody Podkarpackiego, organizatora spotkania tj. Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Rzeszowie, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tarnobrzegu, Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnobrzegu,  Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP, Starostwa Powiatowego w Tarnobrzegu oraz dziennikarze lokalnych mediów. 

 


GIP Przejdź do GIP

Kalendarium

PWŚCPSN
27282930123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Wypadki


  • banner177356
  • banner49918
  • banner201682
  • banner177357
  • banner177360
  • banner177359
  • banner177358
  • banner49920