Dodano: 21 marca 2025
1:51 minut

20 marca 2025 r. w Iwoniczu-Zdroju odbyło się szkolenie dla rolników prowadzących indywidualne gospodarstwa rolne z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, a także postępowania z wyrobami zawierającymi azbest. To kolejne spotkanie przeprowadzone w ramach działań prewencyjnych Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie. 

W związku z tym, że na terenach wiejskich występują materiały zawierające azbest, stosowane np. jako pokrycie dachów budynków mieszkalnych i gospodarczych, przekazane zostały informacje dotyczące zasad bezpiecznej likwidacji tych wyrobów. Zgodnie z przepisami wszystkie materiały azbestowe powinny zostać usunięte i zabezpieczone do końca 2032 r., co zakłada Program Oczyszczania Kraju z Azbestu. Na podstawie danych Najwyższej Izby Kontroli szacuje się, że w Polsce, w ramach programu krajowego dotyczącego wycofywania azbestu, usunięto niecałe 17 proc. z ok. 8,5 mln ton zinwentaryzowanych wyrobów azbestowych.

Podczas spotkania inspektor pracy Karolina Dziubkowska wyjaśniła dlaczego azbest stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia oraz jak należy postępować w celu jego usunięcia zachowując wymagania bezpieczeństwa. Podkreśliła, że szczególnie niebezpieczne są uszkodzone płyty azbestowo-cementowe, ponieważ np. ubytki lub wyszczerbione krawędzie płyt eternitowych mogą emitować włókna azbestowe przedostające się do środowiska, a osoby przebywające w pobliżu tych materiałów są narażone na zachorowanie m.in. na raka płuc, na pylicę azbestową.

W ramach szkolenia zostały omówione także zasady bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwie rolnym. Małgorzata Oczoś-Błądzińska z Sekcji Prewencji i Promocji przedstawiła czynniki, które wpływają na wypadkowość podczas pracy w gospodarstwach rolnych. Na bazie dobrych praktyk wizytowanych gospodarstw w województwie podkarpackim zostały przedstawione sposoby na uniknięcie wypadków poprzez m.in. oddzielenie części mieszkalnej od produkcyjnej, wyznaczenie stałego miejsca przechowywania maszyn rolniczych, a także prawidłowe zachowania w czasie korzystania z urządzeń rolniczych i zasady magazynowania środków ochrony roślin.

Szkolenie odbyło się w Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS w Iwoniczu-Zdroju. Uczestnicy otrzymali broszury informacyjne wydane nakładem Państwowej Pracy. Działania prewencyjne zostały przeprowadzone we współpracy z Placówką Terenową KRUS w Jaśle.

Galeria