Dodano: 5 czerwca 2023
2:4 minut
Przedstawiciele OIP w Rzeszowie podczas szkolenia dla obywateli Ukrainy w zakresie poszanowania praw cudzoziemców w tym legalności pobytu i legalności zatrudnienia na terytorium RP.

W dniu 31 maja 2023 roku z inicjatywy Okręgowego Inspektora Pracy w siedzibie UNHCR (Office of the United Nations High Commissioner for Refugees) odbyło się szkolenie dla obywateli Ukrainy w zakresie poszanowania praw cudzoziemców, w tym legalności pobytu i legalności zatrudnienia na terytorium RP.

Szkolenie poprzedzone zostało wystąpieniem kierownika Biura Regionalnego UNHCR Pana Armena Yedgaryana oraz p.o. Okręgowego Inspektora Pracy Pana Karola Kucaja, którzy wprowadzili uczestników w tematykę funkcjonowania UNHCR oraz Państwowej Inspekcji Pracy.

Przedstawiciele Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, major Jan Karpiński i starszy chorąży Szymon Szeliga przedstawili zagadnienia dotyczące statusu pobytowego obywateli Ukrainy przebywających na terytorium RP oraz odpowiadali na pytania uczestników szkolenia, dotyczące legalności pobytu oraz aspektów prawnych kontroli pobytu i kontroli legalności zatrudnienia.

Nadinspektor pracy i Kierownik Oddziału w Krośnie, Pan Adam Tuleja, przedstawił najważniejsze kwestie dotyczące podejmowania pracy przez cudzoziemców, a dotyczących nawiązywania i rozwiązywania stosunków pracy, wypłacania wynagrodzenia za pracę, udzielania urlopów i czasu pracy. Przedstawiono również kwestie dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz obowiązków, jakie ciążą na pracodawcach i organizatorach pracy w ww. kwestiach. Z dużym zainteresowaniem uczestnicy wysłuchali zagadnień dotyczących różnic, jakie występują przy zatrudnieniu na podstawie umów o pracę i zatrudnieniu na podstawie umów cywilnoprawnych. Zwrócono uwagę uczestnikom na prawa, jakie przysługują pracującym cudzoziemcom na terytorium RP i gdzie należy szukać pomocy w dochodzeniu swoich praw z tytułu wykonywanej pracy.

Poruszono również kwestie dotyczące działań podejmowanych przez SG i PIP w zakresie zapobiegania i zwalczania zjawiska handlu ludźmi do pracy przymusowej w związku z napływem do Polski uchodźców wojennych z Ukrainy.

W spotkaniu uczestniczyła również przedstawicielka Państwowej Inspekcji Pracy Pani Liubov Antoniak, która w języku ukraińskim wyjaśniała, jak skorzystać z poradnictwa prawnego, oferowanego obywatelom Ukrainy przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Rzeszowie.

W szkoleniu udział wzięli obywatele Ukrainy, zainteresowani podejmowaniem pracy na terytorium RP jak też ci, którzy mieli już różne doświadczenia w świadczeniu pracy w Polsce.

Ponieważ szkolenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem i nie wszystkie zagadnienia mogły zostać szczegółowo omówione, organizatorzy przewidują możliwość kontynuacji tych szkoleń w celu zapewnienia migrantom jak najszerszej wiedzy w zakresie prawa pracy i legalności zatrudnienia.

Galeria