Dodano: 20 listopada 2023
2:11 minut
Kierownik Oddziału OIP w Tarnobrzegu, Małgorzata Kulpa, wita zgromadzonych gości przed szkoleniem w dniu 17 listopada.

Inspektorzy pracy Oddziału w Tarnobrzegu Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie: inspektor pracy Ewa Ryś, starszy inspektor pracy specjalista Zbigniew Kapała oraz starszy inspektor pracy Adam Wójcik w dniach 13 i 27 października oraz 17 listopada 2023 r. przeprowadzili szkolenia dla przedstawicieli organizacji związków zawodowych oraz społecznych inspektorów pracy zrzeszonych w NSZZ „Solidarność” Region Ziemia Sandomierska w Stalowej Woli. Szkolenia odbywały się zarówno w siedzibie OIP w Tarnobrzegu jak też w siedzibie Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” w Stalowej Woli i wzięło w nich udział łącznie 100 osób.

Inspektorzy pracy omawiali następujące zagadnienia:

  • funkcjonowanie społecznej inspekcji pracy z uwzględnieniem formułowania uwag i zaleceń,
  • zakres kontroli w dziedzinie bhp oraz prawa pracy oraz współpraca Państwowej Inspekcji Pracy z społeczną inspekcją pracy oraz związkami zawodowymi,
  • wypadki przy pracy i rolę społecznego inspektora pracy w prowadzonym postępowaniu w zakresie ustalania okoliczności oraz przyczyn wypadków przy pracy,
  • metody wysłuchiwania poszkodowanych i świadków wypadków oraz dokumentowanie stanu faktycznego,
  • zmiany przepisów prawa pracy mające miejsce w 2023 r.

Uczestnicy szkolenia otrzymali broszury i ulotki wydane nakładem Państwowej Inspekcji Pracy oraz materiały dydaktyczne przygotowane przez inspektorów pracy prowadzących szkolenie.

Po zakończeniu szkoleń inspektorzy udzielali zainteresowanym uczestnikom porad prawnych z zakresu bhp oraz prawa pracy.

W dniu 15 listopada br. odbyło się szkolenie w Regionie Rzeszowskim NSZZ „Solidarność”, które przeprowadziła nadinspektor pracy Barbara Czarnek a uczestniczyło w nim 28 społecznych inspektorów pracy. Jego przedmiotem były uprawnienia społecznych inspektorów w świetle aktualnych zmian w prawie pracy dokonanych w 2023 r., tj. m.in. w zakresie:

  • wykonywania pracy zdalnej,
  • kontroli trzeźwości zatrudnionych,
  • zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej, dodatkowych przerw w pracy i urlopów opiekuńczych,
  • prawa do wnioskowania przez pracowników o zmianę warunków pracy,
  • zmian dotyczących zawierania umów o pracę na okres próbny,
  • nowych obowiązków pracodawcy w zakresie informacji o warunkach zatrudnienia,
  • zmian dotyczących bhp przy obsłudze monitorów ekranowych.

W trakcie szkolenia nadinspektor pracy odpowiadała na liczne pytania jego uczestników w związku z wątpliwościami powstałymi na tle nowych uregulowań prawnych.

Szkolenia tego rodzaju mają na celu zarówno zapoznanie z nowymi rozwiązaniami jak również ułatwianie ich stosowania w praktyce. Społeczni inspektorzy pracy uprawnieni są do kontrolowania warunków pracy i monitorowania wszelkich nieprawidłowości zagrażających życiu i zdrowiu pracowników. Odgrywają także znaczącą rolę w kształtowaniu kultury bezpieczeństwa pracy.

Galeria