Dodano: 26 kwietnia 2024
2:11 minut
Wypadek przy pracy - zdjęcie ilustracyjne.

W Polsce, podobnie jak w wielu krajach, dzień 28 kwietnia został ustanowiony Dniem Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy (uchwała Sejmu RP z dnia 9 lipca 2003 r. (MP nr 37, poz. 513). Pierwsze obchody tego Dnia odbyły się w 1996 r. w Nowym Jorku i od tej pory są organizowane w rożnych formach na całym świecie.

Międzynarodowa Organizacja Pracy uznała ten Dzień po raz pierwszy w 2001 r., a w 2003 r. proklamowała go jako Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy.

Obchody tego Dnia stanowią w istocie międzynarodową kampanię mającą na celu promowanie na świecie zasad bezpiecznej, zdrowej i godnej pracy. Ma ona podnosić społeczną świadomość na temat sposobów zapewnienia bezpieczeństwa i zdrowia w pracy, zwracać uwagę społeczeństw na promowanie i kreowanie kultury bezpieczeństwa pracy oraz na potrzebę zmniejszania liczby wypadków przy pracy.

W bieżącym roku tematem wiodącym obchodów, jest problem wpływu zmian klimatu na bezpieczeństwo i zdrowie w środowisku pracy, które mają też poważny wpływ na bezpieczeństwo i zdrowie pracowników. To oni często, jako pierwsi są narażeni na te zagrożenia, przez dłuższy czas i z większą intensywnością niż ogół populacji (ILO 2023).

Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych

Dzień 28 kwietnia jest też od wielu lat tradycyjnym świętem, obchodzonym przez związki zawodowe w wielu krajach, jako dzień poświęcony osobom, które zginęły, zostały poszkodowane w wypadkach przy pracy lub zapadły na choroby spowodowane przez pracę.

Aby uczcić ten dzień, 26 kwietnia 2024 r. przedstawiciele Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie Oddział w Tarnobrzegu tj. inspektorzy pracy Pani Anna Jawor oraz Pan Tomasz Haliniarz złożyli w imieniu Okręgowego Inspektora Pracy w Rzeszowie wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Wypadków przy Pracy.

Tworzenie i utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa pracy wymaga stosowania wszelkich możliwych środków w celu kształtowania świadomości społeczeństwa, upowszechniania wiedzy o zagrożeniach w pracy, ocenie ryzyka zawodowego oraz zasadach i formach profilaktyki.

Zachęcamy do wykorzystania materiałów zawartych na stronie Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – PIB dotyczących tematyki i obchodów Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy oraz publikacji z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, m.in.:

Galeria