Z inicjatywy p.o. Okręgowego Inspektora Pracy w Rzeszowie Pana Karola Kucaja w dniu 24 marca 2023 r. w Auli Politechniki Rzeszowskiej odbyła się Konferencja Naukowa pn. „ŚWIADOMY = BEZPIECZNY” Nie daj się zaskoczyć – bezpieczeństwo i higiena pracy przy urządzeniach elektroenergetycznych.
Konferencja zorganizowana została przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Rzeszowie przy udziale Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej.
Inicjatywa ta była adresowana do pracodawców, osób kierujących pracownikami, a także osób funkcyjnych zajmujących się eksploatacją urządzeń elektroenergetycznych, na którą to zostali zaproszeni również przedstawiciele organów nadzoru nad warunkami pracy, inspektorzy pracy, przedstawiciele Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz przedstawiciele służb bhp.
Otwarcia konferencji dokonał Pan Karol Kucaj p.o. Okręgowego Inspektora Pracy w Rzeszowie witając wszystkich uczestników. W trakcie wystąpienia przedstawił cel zorganizowanej konferencji, którym jest propagowanie wiedzy i zwiększenie świadomości w zakresie przestrzegania wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania prac eksploatacyjnych przy urządzeniach elektroenergetycznych, a także dokonał omówienia i prezentacji zagrożeń występujących w branży elektroenergetycznej.
Pan Karol Kucaj p.o. Okręgowego Inspektora Pracy w Rzeszowie.
Następnie głos zabrał Jego Magnificencja Rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, który witając przybyłych gości w murach Politechniki Rzeszowskiej zwrócił uwagę na rolę uczelni w krzewieniu wiedzy oraz kształtowaniu kultury bezpieczeństwa wśród przyszłej kadry technicznej przedsiębiorstw.
Jego Magnificencja Rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik.
Pierwszą prelekcję nt. „Organizacja bezpiecznej pracy w energetyce w kontekście zmian Prawa Energetycznego oraz regulacji prawnych dotyczących świadectw kwalifikacyjnych” – przedstawił Pan Jacek Czech Nadinspektor pracy z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach. Następnym punktem konferencji był wykład Pana dr inż. Roberta Ziemby z Politechniki Rzeszowskiej nt. „Ochrona przeciwporażeniowa w sieciach elektroenergetycznych wysokiego napięcia”.
Jeszcze przed przerwą wystąpił Pan mgr inż. Sebastian Hajder Opiekun Koła Naukowego PRz, który omówił pokazy Koła Naukowego „MegaVolt” Politechniki Rzeszowskiej oraz przedstawił zasady bezpieczeństwa podczas tych prezentacji. Prezentacje studentów Koła Naukowego „MegaVolt” odbyły się w trakcie przerwy w konferencji w Sali V7.
Spotkania w kuluarach podczas przerwy, były również okazją do wymiany doświadczeń i nieocenioną formą podzielenia się wiedzą prelegentów konferencji z jej uczestnikami.
Pierwszym po przerwie punktem programu konferencji była prelekcja pn. „Bezpieczeństwo w trakcie prowadzenia akcji ratowniczej w pobliżu linii elektroenergetycznych najwyższych napięć”, którą przedstawił Pan Wojciech Mimiec przedstawiciel Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A.
Z kolei z prelekcją pn. „Prowadzenie prac eksploatacyjnych przy urządzeniach elektroenergetycznych z zachowaniem bezpieczeństwa i higieny pracy” wystąpił przedstawiciel Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie inspektor pracy Pan Tomasz Pietrucha.
Podczas ostatniej prelekcji konferencji Pan mgr inż. Robert Dżugan Specjalista ds. rozwoju rynku w zakresie wytwarzania sprzętu elektroenergetycznego, wygłosił wykład nt. „Dobór sprzętu ochronnego elektroizolacyjnego stosowanego podczas wykonywania prac eksploatacyjnych przy urządzeniach energetycznych oraz czasookresów badań i prób sprzętu jak i wymagań norm w tym zakresie”.
Na zakończenie konferencji Pan Karol Kucaj p.o. Okręgowego Inspektora Pracy w Rzeszowie dokonał również podsumowania zagadnień poruszanych w trakcie spotkania, podziękował prelegentom za bardzo ciekawe i profesjonalne przedstawienie tematyki konferencji oraz dokonał oficjalnego jej zakończenia.
Wydarzenie to spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem i brało w nim udział około 250 uczestników, co wskazuje na duże zapotrzebowanie w zakresie zagadnień dotyczących ograniczania zagrożeń w formie działań prewencyjnych organizowanych dla branży elektroenergetycznej.
Jeszcze raz bardzo dziękujemy wszystkim prelegentom, którzy w bardzo ciekawy sposób przedstawili wykłady związane z tematyką konferencji oraz uczestnikom za udział w tym wydarzeniu.
Prelegenci i uczestnicy Konferencji Naukowej OIP Rzeszów.