Dodano: 10 października 2023
1:35 minut
Zdjęcie ilustracyjne - ludzie na plaży podczas zachodu słońca.

Inspektorzy pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie na przełomie lipca i sierpnia br., a więc w czasie wakacji, pod hasłem „Last Minute — zatrudniaj legalnie” oraz w ramach przyjętej strategii działania OIP przeprowadzili kontrole w zakresie nielegalnego zatrudniania pracowników i innych osób fizycznych, w tym pracowników młodocianych.

Kontrolami zostali objęci przedsiębiorcy i pracodawcy prowadzący działalność w miejscowościach turystycznych Podkarpacia, zatrudniający zarówno obywateli polskich jak też cudzoziemców. Inspektorzy pracy zwrócili uwagę przede wszystkim na podstawy zatrudnienia tych osób, zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych, informowanie powiatowych urzędów pracy przez bezrobotnych o podjęciu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub działalności, opłacanie składek na Fundusz Pracy (obowiązkiem, prawidłowością i terminowością), czy przygotowanie pracowników do pracy (badania lekarskie i szkolenia bhp).

Skontrolowano 57 podmiotów gospodarczych zatrudniających łącznie 335 osób. Na 335 zbadanych przypadków powierzania pracy 244 osób świadczyło pracę na podstawie umów cywilnoprawnych – umów zlecenie oraz 2 podmioty na zasadzie samozatrudnienia. W trakcie kontroli wydano 109 decyzji dotyczących głównie bezpieczeństwa i higieny pracy. W kwestii prawnej ochrony pracy wydano 98 wniosków wystąpienia oraz stwierdzono przypadki nielegalnego zatrudniania cudzoziemców jak również nieterminowego zgłaszania pracowników do ubezpieczenia społecznego.

Inspektorzy pracy w trakcie kontroli równocześnie udzielili łącznie 405 porad z zakresu prawa pracy, legalności zatrudnienia czy technicznego bezpieczeństwa pracy przy poszczególnych formach zatrudnienia, a także konsekwencjach związanych z nielegalnym zatrudnianiem i nieprzestrzeganiem przepisów i zasad prawa pracy.

Kontrole z zakresu legalności zatrudnienia i innej pracy zarobkowej wskazują, że odsetek podmiotów, które nie przestrzegają przepisów prawa w zakresie nawiązywania stosunku pracy i zgłaszania zatrudnionych do ubezpieczenia społecznego jest wciąż duży. W stosunku do tych podmiotów zastosowano postępowanie wykroczeniowe.