18 października obchodzony jest Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. Ma przypominać o problematyce i uczulać społeczeństwo na to zagrożenie. Państwowa Inspekcja Pracy jako organ powołany m.in. do walki z nielegalną pracą również angażuje się w działania zwiększające świadomość czym jest zjawisko handlu ludźmi, zwracając uwagę na to, że obejmuje również sferę handlu ludźmi do pracy przymusowej.
Sytuacja geopolityczna i trwające konflikty zbrojne zmuszają ludność do emigracji w tym emigracji zarobkowej. Trudna sytuacja ekonomiczna migrantów powoduje niejednokrotnie, że stają się łatwym łupem nieuczciwych pracodawców.
Osoby poszukujące pracy, kuszone dużymi i szybkimi zarobkami, nie zwracając uwagi na zagrożenia wynikające z niepełnych informacji co do miejsca pracy, rodzaju pracy oraz legalności jej wykonywania zostają pozbawiani dokumentów, kontaktu ze światem zewnętrznym lub pozbawiani wolności. Zmuszani do niewolniczej i przymusowej pracy wbrew swojej woli pozostają bez możliwości uzyskania pomocy, a przymusowa praca może trwać miesiącami.
W celu uniknięcia takich sytuacji, Państwowa Inspekcja Pracy szczegółowo analizuje przypadki zatrudniania cudzoziemców zwłaszcza z krajów trzecich. Okręgowy Inspektorat Pracy w Rzeszowie, w związku z dużą liczbą osób napływających z Ukrainy i Białorusi, prowadzi działania prewencyjne oraz informacyjne nakierowane na przekazywanie informacji pracownikom o przysługujących im prawach pracowniczych. Ponadto edukuje również młodzież szkolną dzieląc się wiedzą i doświadczeniem na temat pracy przymusowej oraz zjawiska handlu ludźmi do pracy przymusowej.
Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi skłania do tego, aby przyjrzeć się tej formie współczesnego niewolnictwa godzącego w podstawowe prawa człowieka i podejmować działania w celu jej zapobiegania.