
W Tarnobrzegu i Łączkach odbyły się szkolenia dla społecznych inspektorów pracy. Podczas spotkań zostały omówione m.in. ich kompetencje w zakresie ochrony praw pracowników oraz aktualne przepisy prawa pracy.
Społeczny inspektor pracy to osoba pełniąca rolę strażnika bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie. Jest to funkcja społeczna, realizowana przez pracowników na rzecz swoich kolegów. W swoich działaniach dba o to, by w zakładzie były przestrzegane przepisy prawa pracy i były podnoszone standardy warunków pracy.
O tym jak istotna jest działalność społecznych inspektów mówiono podczas szkoleń. W spotkaniu, które odbyło się 4 kwietnia 2025 roku w tarnobrzeskim oddziale Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie uczestniczyli społeczni inspektorzy pracy i przedstawiciele Związku Zawodowego „Kontra”. Inspektorzy pracy Anna Jawor, Ewa Ryś oraz Zbigniew Kapała mówili na temat zmian w Kodeksie pracy dotyczących nowych rodzajów urlopów, zwolnień od pracy, a także zasad i procedur wyborów społecznych inspektorów pracy oraz rad pracowniczych. W spotkaniu uczestniczyło 25 osób.
Natomiast 11 kwietnia, na wniosek Zarządu Regionu Podkarpackiego NSZZ „Solidarność” 80, zostało przeprowadzone szkolenie w Łączkach. Wzięli w nim udział społeczni inspektorzy pracy działający w zakładach przemysłu gumowego. Nadinspektor pracy Tomasz Jakubowski przedstawił ich uprawnienia w zakresie kontroli warunków pracy, a także omówił kwestie dotyczące czynników występujących w środowisku pracy i możliwości bezpośrednich zagrożeń z nich wynikających.
Uczestnicy szkoleń otrzymali broszury i ulotki wydane nakładem Państwowej Inspekcji Pracy.